Sortida matinal ornitològica
08.00 h - La Cate
Coneix els ocells urbans de Figueres i els voltants amb el guiatge de l'ornitòleg Joan Ventura.
Durada: 2 h. Places limitades. Inscripció a iaeden@iaeden.cat o al tel. 972 670 531. Cal portar calçat còmode i binocles.
Organitza: Grup Natura de la IAEDEN-Salvem l’Empordà
38a Fira del Llibre Vell i d'Ocasió
De 09.00 h a 20.00 h - Plaça de Catalunya
Organitza: Casino Menestral Figuerenc
Matinal de futbol benjamí
De 09.00 h a 14.00 h - Estadi Municipal de Figueres (Vilatenim)
Jornada esportiva amb els equips de futbol 7 de Figueres de la categoria benjamí.
Torneig de petanca
09.00 h - Poliesportiu municipal
XXXVIII Torneig Provincial 3a edat Fires i Festes de Figueres.
Organitza: Club Petanca Figueres
Concurs de Creus de Maig
09.00 h - En diversos indrets de la ciutat
Al llarg de tot el dia, un tren turístic amb sortida i arribada a la Rambla recorrerà els espais on són exposades les creus.
Organitzen: Gremi de Floristes de Figueres i Ajuntament de Figueres, amb la participació de les associacions de la ciutat.
Torneig d’escacs open infantil
10.00 h - Rambla
Competició per categories
Organitza: Club d’Escacs Alt Empordà
Jornada de portes obertes al Museu del Joguet de Catalunya
De 10.00 a 18.30 h - Museu del Joguet de Catalunya
Accés gratuït per a tothom que acrediti que ha nascut, viu, estudia o treballa a Figueres.
Organitza: Museu del Joguet de Catalunya
Jornada de portes obertes al Museu de l’Empordà
D’11.00 a 20.00 h - Museu de l’Empordà
Accés gratuït a l’exposició i al Museu.
Organitza: Museu de l’Empordà
Visita guiada «Els Dalí de Figueres. La família, l’Empordà i l’art»
11.00 h - Museu de l’Empordà
A càrrec de Mariona Seguranyes, comissària de l’exposició.
Organitza: Museu de l’Empordà
Ofici de Festa Major
11.00 h - Església de Sant Pere
Ofici i exaltació de la Santa Creu, amb la participació de la Coral Polifònica de Figueres.
Visita guiada «Passejant per Figueres amb Carles Fages de Climent»
11.00 h - Oficina de Turisme (lloc de trobada)
[Programació Any Fages]
Jornada de portes obertes al castell de Sant Ferran
11.00 h, 12.00 h i 13.00 h - Castell de Sant Ferran
Visites guiades a l'interior de la fortalesa.
Organitza: Consorci Castell de Sant Ferran
Pilar Colla Castellera
12.00 h - Plaça de l’Església de Sant Pere
Pilar caminant fins a la plaça de l’Ajuntament.
Organitza: Colla Castellera de Figueres
Espectacle infantil: Transhumància
12.00 h - Plaça de Josep Pla
Titelles a càrrec de la companyia Xip Xap.
Sardanes
12.00 h - Plaça de l’Ajuntament
Cobla Selvatana
Visita guiada «Els Dalí de Figueres. La família, l’Empordà i l’art»
12.30 h - Museu de l’Empordà
A càrrec de Mariona Seguranyes, comissària de l'exposició.
Organitza: Museu de l’Empordà
Pregó de la Fira del Llibre Vell i d'Ocasió
13.00 h - Plaça de Catalunya
A càrrec de l'escriptor Joan Manuel Soldevilla.
Jornada de portes obertes al castell de Sant Ferran
16.00 h - Castell de Sant Ferran
Visites guiades a l'interior de la fortalesa.
Organitza: Consorci Castell de Sant Ferran
Espectacle infantil: Trinxant sabates
17.00 h - Plaça de Josep Pla
Cantar i ballar amb la companyia Xip Xap.
Visita guiada «Passejant per Figueres amb Carles Fages de Climent»
18.00 h - Oficina de Turisme (lloc de trobada)
[Programació Any Fages]
Lliurament de premis
18.00 h - Saló de plens de l’Ajuntament
Lliurament de premis del Concurs de creus i del Concurs de decoració de pastissos i galetes.
Organitzen: Gremi de Floristes de Figueres i Comarca, Ajuntament de Figueres i The Sweet Lab
Concert de Fires de la Coral Polifònica de Figueres
18.00 h - Auditori Caputxins
Amb aquest concert, la Polifònica inicia la seva temporada i presenta nou repertori.
Entrada gratuïta
Organitza: Coral Polifònica Figueres
Concert amb l’Orquestra Selvatana
19.00 h - Envelat de plaça de Catalunya
Concert Cor Indika
21.00 h - Carpa de Vilatenim
Cançons populars i marineres, sota la direcció de Ramon Manent
Organitza: Consell Municipal i Centre Recreatiu de Vilatenim
Ball
23.00 h - Envelat de plaça de Catalunya
Orquestra Selvatana
Caseta de la Casa Cultural d’Andalusia
19.00 h Actuació dels grups de dansa urbana de l’escola La Blue de Figueres - Juanjo Pérez
20.00 h Actuació d’alumnes de l’escola de dansa i música Pilar Sánchez de Figueres
21.00 h Concert de rumba flamenca, salsa, sevillanes..., amb Ramon Cortés y sus hermanos
A continuació, música amb el DJ de la Casa