Les anomenades 'Marxes per la Llibertat' en contra de la sentència del judici de l'1-O promogudes per l'ANC i Òmnium començaran aquest dimecres a Girona, Tarragona, Vic, Berga (Barcelona) i Tàrrega (Lleida) i confluiran divendres a Barcelona que coincidirà amb la jornada de vaga general i la manifestació que els sindicats han convocat.
A Girona, s'ha citat els participants a un esmorzar a la plaça de l'1 d'Octubre a les 8 del matí. Una hora més tard, s'iniciarà la marxa que obrirà la presidenta de l'ANC, Elisenda Paluzie. També es preveu la participació de les germanes de l'expresident Carles Puigdemont Anna i Montse, i també la de Dolors Bassa, Montse Bassa.
Aquest és l'itinerari matinal que seguirà la marxa gironina, que preveu ocupar algunes de les principals artèries de la ciutat de Girona, un tram de l'autopista AP-7 i de la N-II:
- Plaça 1 d'Octubre (Girona)
- Carretera Barcelona (Girona)
- C-65 en direcció Salt
- Entrada AP-7 per Girona Sud (Salt)
- AP-7 fins sortida Aeroport
- N-II / A2 fins restaurant La Llotja de Sils
- Gi-555 (Mallorquines)
- C-63 fins al punt del dinar a Sils
Es preveu arribar a Sils al voltant de les 14 h. Allà, els organitzadors donen l'opció de tornar a Girona amb tren, o de seguir el següent tram fins a Malgrat de Mar, on se soparà i passarà la nit.
Cent quilòmetres en tres dies
Les cinc marxes faran un recorregut de 100 quilòmetres repartits en tres dies, i en totes hi participaran familiars de dirigents independentistes presos. L'ANC ha cridat a participar en les marxes, en la vaga general i en la manifestació convocada divendres a les 17.00 hores com a resposta a la sentència, que condemna els empresonats a entre 13 i 9 anys de presó.
El primer i segon dia hi haurà dues etapes i el tercer una, perquè es preveu arribar a Barcelona al migdia.
Aquestes són les etapes al detall:
Girona-Barcelona
Dimecres 16 matí: Girona - Sils
Dimecres 16 tarda: Sils - Malgrat
Dijous 17 matí: Malgrat - Arenys de Mar
Dijous 17 tarda: Arenys de Mar - Premià de Mar
Divendres 18: Permià de Mar - Barcelona
Vic-Barcelona
Dimecres 16 matí: Vic - Centelles
Dimecres 16 tarda: Centelles - La Garriga
Dijous 17 matí: La Garriga - Parets del Vallès
Dijous 17 tarda: Parets del Vallès - Sant Quirze del Vallès
Divendres 18 matí: Sant Quirze del Vallès - Barcelona
Berga-Barcelona
Dimecres 16 matí: Berga - Navàs
Dimcres 16: Navàs - Manresa
Dijous 17 matí: Manresa - Vacarisses
Dijous 17 tarda: Vacarisses - Sant Quirze del Vallès
Divendres 18 matí: Sant Quirze del Vallès - Barcelona
Tàrrega-Barcelona
Dimecres 16 matí: Tàrrega - La Panadella
Dimecres 16 tarda: La Panadella - Igualada
Dijous 17 matí: Igualada - El Bruc
Dijous 17 tarda: El Bruc - Martorell
Divendres 18 matí: Martorell - Barcelona
Tarragona-Barcelona
Dimecres 16 matí: Tarragona - El Vendrell
Dimecres 16 tarda: El Vendrell - Vilafranca
Dijous 17 matí: Vilafranca - Sant Sadurní d'Anoia
Dijous 17 tarda: Sant Sadurní d'Anoia- Martorell
Divendres 18 matí: Martorell - Barcelona