Bon dia. Visc en un pis de lloguer amb una terrassa coberta.

30-01-2014Meneame

Bon dia. Visc en un pis de lloguer amb una terrassa coberta. A un veï de més amunt se li va caure un test i va fer malbé part d'aquesta terrassa. L'amo del pis diu que ho haig de pagar jo perqué segons ells és cosa de la convivència. Oi que això no és legal? Ho ha de pagar ell, no? Moltes gràcies.

Benvolgut/da, en aquest cas hauríem d’analitzar el contracte d’arrendament per tal de poder donar-li una resposta acurada a la seva petició. No obstant això, cal tenir en compte l’article 21 de la Llei 29/1994, de 24 novembre, d’arrendament urbans, el qual estableix que l’arrendador està obligat a realitzar, sense dret a elevar per això la renda, totes les reparacions que siguin necessàries per conservar l'habitatge en les condicions d'habitabilitat per servir a l'ús convingut, excepte quan la deterioració de la reparació de la qual es tracti sigui imputable a l'arrendatari d’acord allò que es disposen els articles 1.563 i 1.564 del Codi Civil. El primer d’aquests articles estableix que l’arrendatari és responsable del deteriorament que tingués la cosa arrendada a no ser que provi que s’ha ocasionat sense la seva culpa i, el segon, estableix que l’arrendatari és responsable del deteriorament causat per les persones de casa seva. Per poder respondre’l correctament, li recomanem que es posi en contacte amb el nostre despatx per poder donar-li una resposta més acurada.


Joel MAÑAS SERRA
Advocat
PRAT SÀBAT ADVOCATS