Ha d´arreglar-me l´arrendatari l´antena comunitària del pis de lloguer on visc?

10-07-2014Meneame

Bona tarda. Visc en un pis de lloguer. La televisió no sintonitza la totalitat de canals de la TDT correctament ja que algun dia algun veí va tocar la antena comunitària i va deixar de funcionar correctament. El propietari del pis em diu que no es problema seu. És això cert?

Benvolguda/t, en primer lloc, entenc que s’hauria d’identificar el veí que va desajustar l’antena per tal d’esbrinar quina actuació va realitzar sobre la mateixa i, en el seu, exigir-li que l’arregli. En segon lloc, cal tenir en compte que l’article 21 de l’actual Llei d’Arrendament Urbans, estableix en el seu apartat primer que l’arrendador està obligat a realitzar totes les obres necessàries per conservar l’habitatge en les condicions d’habitabilitat, excepte que el deteriorament sigui imputable a l’arrendatari. Al mateix temps, l’apartat quart d’aquest mateix article, assenyala que les reparacions ocasionades per l’ús ordinari de l’habitatge seran a càrrec de l’arrendatari. Per això, entenc que s’hauria de mirar si existeix una previsió sobre aquest aspecte en el contracte d’arrendament i, si no es preveu, intentar un acord amb el propietari sobre el cost de la reparació.

Joel MAÑAS SERRA
Advocat
PRAT SÀBAT ADVOCATS