Tinc llogat un terreny urbà a un Ajuntament pel qual cobro 750?€ l´any en un sol pagament. Haig d´aplicar l´IVA? I si és així, haig de presentar el model 303 en els altres tres trimestres que no tinc activitat?

19-01-2018Meneame

L'article 20.1.23 de la Llei de l'IVA estableix que estan exempts de l'impost, entre altres supòsits, el lloguer de terrenys, llevat que sigui lloguer de terreny per aparcament de vehicles, per dipòsit o emmagatzematge de béns, mercaderies o productes, o per instal·lar elements d'una activitat empresarial, per exposició o publicitat, o amb opció de compra, que sí que tributarien per IVA. En cas de tributar, existeix l'obligació de presentar el model 303 trimestralment, i en cas de no haver-hi ingressos o devolucions, s'ha de presentar una declaració sense activitat.

Miquel GARCIAS MIQUEL
Advocat
PRAT SÀBAT ADVOCATS