A la meva comunitat hi ha dos veïns que no volen l´ascensor i no col·laboren en el seu pagament. Se´ls pot impedir el seu ús?

15-03-2019Meneame

Bon dia. A l'instal·lar el servei d'ascensor en una comunitat, hi ha dos propietaris que no el volen i per tant no col·laboren en el pagament de l'obra. Per tal de privar el seu ús, es pot instal·lar una clau per impedir-los l' accés a l'ús de l'ascensor? És legal? Gràcies. Joan M. 

L'article 553-30.3 del Codi Civil de Catalunya estableix que les despeses derivades de la instal·lació de l'ascensor són a càrrec de tots els propietaris, si s'ha acordat per la junta de propietaris. Per tant, més que impedir l’accés a l'ús de l'ascensor, el que s'ha de fer és exigir el pagament de les despeses.

Miquel GARCIAS MIQUEL
Advocat
PRAT SÀBAT ADVOCATS
www.pratsabat.com